Włochy
Chardonnay – popularny biały szczep winorośli, łatwy w uprawie, więc uniwersalny. Z jego winogron powstają trunki orzeźwiające, mocno owocowe i aromatyczne. Wino chardonnay idealnie dopełni dane na bazie ryb lub owoców morza, świetnie smakować będzie także z serami.
Garganega – biała odmiana winorośli, pochodząca z północny Włoch. Słynie z migdałowego posmaku i wyraźnego zapachu cytrusów. Daje wina naturalnie lekkie i słodkie, idealnie nadaje się też do produkcji win musujących. Polecany jako aperitif, do przystawek oraz dojrzałych serów, a także do dań z białego mięsa, ryb czy owoców morza.
Lambrusco – grupa szczepów z regionu Emilia służąca do produkcji win lekko musujących (frizzante). Wina z lambrusco występują zarówno w odmianie czerwonej, jak i białej, zazwyczaj wytrawne, ale mają też swoje słodkie warianty. Swoją popularność zawdzięcza wszechstronnemu zastosowaniu: nadaje się do zup, lekkich dań wegetariańskich, pizzy, makaronów i sałatek. W wariancie wytrawnym będzie idealnym dopełnieniem wędlin i tłustych serów, a w słodkim nada perfekcyjną oprawę wszelkim deserom. Nic dziwnego, że to wino ma swoje własne święto. Światowy Dzień Lambrusco obchodzony jest 21 czerwca.
Merlot – popularny czerwony szczep winorośli, występuje zarówno jako składnik win jednoszczepowych, jak i kupażowych. Dzięki niskiej zawartości tanin jest delikatne i aksamitne w smaku, idealnie balansuje pomiędzy kwasowością a cierpkością. Posiada owocowo-czekoladowy bukiet, często z nutą cydru lub tytoniu. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z dziczyzną i wołowiną, z mięsem grillowanym i warzywami. Będzie stanowić też zaskakujące uzupełnienie dań z czekoladą i niektórych czekoladowych deserów.
Montepulciano – typowo włoski późno dojrzewający szczep czerwony, daje wina lekkie i bardzo owocowe z waniliowym finiszem. Wykorzystywany jest także do produkcji win różowych, (tzw. cerasuolo – czereśniowych) o stosunkowo wysokiej zawartości alkoholu. Najlepiej smakuje podany z makaronami oraz daniami z wieprzowiny i wołowiny.
Moscato – inaczej muscat, to najstarszy uprawiany przez człowieka szczep winorośli. Biały, z wysoką zawartością cukru, jest królem win słodkich. Posiada nietypowy aromat kwiatowy z domieszką wosku pszczelego, przez co często stanowi uszlachetnienie popularnych kupaży. Moscato doskonale sprawdza się jako aperitif, a także na zakończenie posiłku, do orzechów, owoców i deserów.
Negroamaro – szczep czerwony, pochodzący z południowych Włoch, swą nazwę zawdzięcza ciemnej, niemal czarnej skórce. Powstają z niego trunki intensywne, o pełnym owocowym smaku, korzennym aromacie i czekoladowym finiszu. Takie wino dealnie uzupełni dania z dziczyzny, wieprzowiny, jagnięciny oraz drobiu.
Pinot grigio – biały szczep winy, wcześnie zbierany i krótko dojrzewający. Daje wina orzeźwiające, o aromatach kwiatowych, jabłkowych i cytrusowych. Lekkie i uniwersalne, dobrze pije się je solo jako aperitif, jak i do przekąsek, serów i owoców.
Pinot nero – czerwony szczep winny, uważony za jedną z najszlachetniejszych odmian. Wymaga długiego dojrzewania, ale odwdzięcza się złożonymi owocowymi smakami z nutami owoców leśnych, migdałów, trufli oraz fiołków. Idealnie podkreśli wykwintny smak jagnięciny i wołowiny, stanowi także doskonałą kompozycję z deską wędlin.
Primitivo – czerwony szczep, wyjątkowo popularny w Apulii na południu Włoch, o gronach dużych i intensywnie zabarwionych. Posiada wysoką zawartość cukru, co skutkuje w trunkach mocno owocowych i dobrze zbudowanych, o poziomie alkoholu nawet powyżej 15%. W bukiecie pojawiają się często nuty anyżu i pieprzu oraz słodkie nuty dżemowe i kompotowe. Primitivo podkreśli zarówno smak dziczyzny, jak i serów kozich oraz krowich.
Sangiovese – najważniejszy czerwony szczep z Włoch, uprawiany głównie w Toskanii i na północy kraju. Daje mocne wina, o wysokiej zawartości tanin, nadające się do długiego dojrzewania w beczkach. Sangiovese posiada charakterystyczne aromaty czarnych jagód i czarnej herbaty. Najlepiej podawać je z czerwonymi mięsami oraz twardymi serami.
Trebbiano – najbardziej rozpowszechniony we Włoszech szczep biały. Daje proste i lekkie wina o umiarkowanej kwasowości i kwiatowym bukiecie. Można w nim wyczuć nuty miodu i rumianku. Znakomicie sprawdza się jako aperitif, a także do dań wegetariańskich, ryb i potraw z drobiu.
Hiszpania
Albariño: Ta odmiana winorośli, pochodząca z regionu Galicji, produkuje aromatyczne i świeże białe wina z nutami owoców tropikalnych i cytrusów. Jest szeroko stosowany do produkcji win wysokiej jakości.
Macabeo: Znana również jako Viura, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian białych winogron w Hiszpanii. Produkuje wina lekkie i świeże, o aromatach białych owoców i kwiatów. Jest często używany do produkcji Cavy, tradycyjnego hiszpańskiego wina musującego.
Verdejo: Pochodząca z regionu Rueda odmiana winogron produkuje wytrawne, aromatyczne białe wina o owocowym charakterze i dobrej kwasowości. Ceniony jest za zdolność starzenia.
Tempranillo: Znana również jako Tinta del País, jest najbardziej charakterystyczną odmianą czerwonych winogron w Hiszpanii. Produkuje wina złożone, o intensywnych aromatach czerwonych owoców, przypraw i wanilii. Jest to główna odmiana winorośli wykorzystywana do produkcji renomowanych win Rioja.
Garnacha: Ta odmiana winogron, znana również jako Grenache, szczególnie nadaje się do ciepłego klimatu Hiszpanii. Produkuje wina pełne i owocowe, z nutami wiśni, jeżyn i przypraw.
Monastrell: Pochodzące z regionów Jumilla i Alicante wino Monastrell produkuje mocne, soczyste wina czerwone, z mocnymi taninami i bukietem dojrzałych czarnych owoców i przypraw.